Najważniejsze zasady podwodnego wykrywania metali.

maj 03 2020
Najważniejsze zasady podwodnego wykrywania metali.
Jak być może już wiecie, wykrywanie w płytkiej wodzie wykrywaczem metali nie jest trudne, ale potencjalnie bardzo obiecujące, bo wiele osób odpoczywa nad wodą i tam też gubią swoje cenne przedmioty. Inaczej wygląda szukanie w głębszych wodach, ale to też jest do ogarnięcia, tylko trzeba się do tego odpowiednio przygotować.

 

Dlaczego woda ? Jest kilka przyczyn.

 

Po pierwsze, ludzie mają tendencję do upuszczania rzeczy do zbiorników wodnych i mają trudności ze znalezieniem ich, ponieważ zgadnijcie, nie mają niezbędnych umiejętności i sprzętu aby to szukać, nie zawracają sobie głowy dzwonieniem do kogoś kto może to w miarę szybko odszukać. Czasem nawet nie zauważają, że zsunął się złoty pierścionek podczas pływania.

 

Po drugie często dopiero w domu się dowiadujemy że gdzieś coś zgubiliśmy.

 

Po trzecie, warunki wykrywania metali pod wodą są zawsze bardziej skomplikowane i zmienne niż w warunkach lądowych. Różna pogoda, różne prądy, inna temperatura wody, inny skład wody tworzą różne warunki pracy za każdym razem. Tak więc nawet doświadczeni i dobrze wyposażeni detektywi mogą nie wykryć celów łatwo dostępnych dla innego początkującego w innym dniu.

 

Jednak skarby ukryte w głębinach zbiorników wodnych przyciągają wielu doświadczonych detektywów. Najczęściej poszukiwacze skarbów, którzy lubią poszukiwania na plaży, przechodzą na poszukiwania płytkiej wody i wykrywanie pod wodą jako kolejne kroki.

 

Jeśli nie masz doświadczenia w wyszukiwaniu na plaży, ale marzysz o znalezieniu skarbów na dnie morskim, to jest najważniejsza zasada, którą należy wziąć pod uwagę:

Dowiedz się jakie pozwolenia są potrzebne, bo morza są chronione swoimi prawami i tak samo jak pola mają swoich właścicieli i są chronione. Jest wiele niebezpiecznych miejsc i o tym też trzeba wiedzieć aby je omijać.

 

Prawda jest taka że nie możesz po prostu złapać wodoodpornego wykrywacza metalu i wskoczyć do morza w dowolnym miejscu na świecie.
Ale :)
Jak wiecie u nas w Polsce możemy wziąć wykrywacz i jechać nad nasze morze buszować na plażach i w wodzie w pasie lini brzegowej.
A więc chcąc szukać w wodzie staniesz przed zupełnie nowym zestawem wyzwań i oto dlaczego.

 

Identyfikacja celu

 

Płytka woda i głębsze poszukiwania podwodne to miejsca, w których najtrudniej jest określić, jaki rodzaj metalu lub jaki cel masz pod cewką. Na Twóją identyfikację będą miały wpływ prądy, poziom śmieci na dnie, temperatura wody, fale, mineralizacja i sole itp. Itp. Nawet tak prosta rzecz, jak szum fal lub krzyki dzieci kąpiących się w morzu sprawi, że cały proces jest dla ciebie o wiele trudniejszy.

 

Niemożność zidentyfikowania tego, co znajduje się pod cewką, wprowadza zamieszanie i podważa twoje doświadczenie. W wielu przypadkach nawet nie będziesz w stanie zbliżyć cewki bliżej potencjalnego celu lub wykopać trochę głębszego dołka, aby uzyskać wyraźniejszy sygnał, ponieważ fale i prądy zredukują twoje starania.

 

Dlatego wykrywanie metali na plaży jest niezbędnym pośrednim krokiem w rozwijaniu umiejętności niezbędnych do poszukiwań pod wodą. Zacznij obserwować i kopać znaleziska w mokrym piasku, a następnie powoli wypróbuj płytką wodę i tak dalej.

 

Nauka dźwięków

 

Kiedy sprawdzasz nowe głębsze miejsca w wodzie, w którym zanurzasz cały wykrywacz metalu wraz z jednostką sterującą, przestajesz widzieć wyświetlacz. Co oznacza, że ​​jeśli jesteś przyzwyczajony do Visual ID, nie zobaczysz już wyświetlanych danych. Wyciąganie wykrywacza metalu z wody za każdym razem, gdy słyszysz sygnał, a następnie odkładanie go z powrotem to zły pomysł.

 

Wyjście? Musisz nauczyć się dźwięków i rodzajów sygnałów wysyłanych przez wykrywacz dla każdego rodzaju celu. I mamy na myśli każdy typ. Musisz wiedzieć ze słuchu, jak Twój detektor reaguje na mniejsze i większe cele, na cele o różnej głębokości, co pomimo dyskryminacji brzmi jak metal żelazny i kolor.

 

Co więcej, jeśli szukasz w wietrzną pogodę, gdy są fale lub jeśli szukasz na zatłoczonej plaży, prawie nie usłyszysz sygnału audio. Nawet słuchawki mogą nie być bardzo skuteczne, ponieważ wciąż wpuszczają niektóre dźwięki. Możesz więc użyć trybu wibracji, jeśli jest dostępny, co oznacza, tak, uczenie się wszystkich sygnałów wibracji.

 

Wybierz swój wykrywacz metali

 

I nie możemy nie wspomnieć o znaczeniu wyboru  najlepszego wykrywacza metalu do podwodnego poszukiwania skarbów . Jednak zanim zaczniesz kupować własny wykrywacz metali, spróbuj porozmawiać z innymi detektywami i być może pożyczyć na jakiś czas wodoodporną maszynę, aby zobaczyć, jak to jest i jakie funkcje potrzebujesz.

 

Wodoodporne wykrywacze metali są średnio nieco droższe, więc nie chcesz marnować pieniędzy na rzeczy, które ostatecznie okażą się nieodpowiednie. Pojawiły się też wykrywacze metali idealne na tą pasję za dobre pieniądze marki Quest i Nokta, Garret AT pozwolą zacząć tą pasję, czego wam życzę, bo w naszych jeziorach i rzekach czekają na was zgubione przedmioty.

 

Pamiętaj że większość lądowych wykrywaczy metali można zanurzyć do  wyskości panelu, pamiętając aby nie zalać elektroniku i bateri, w ten sposób można sprawdzić linie brzegową rzeki czy jeziora, przekonasz się czy ci się to podoba.

 

Wniosek i przestroga.

 

Jak widać, wykrywanie w płytkiej wodzie i tej głębszej jest nie tylko bardziej skomplikowane - ale różni się od wykrywania na lądzie. Potrzebujesz narzędzi, a co ważniejsze, potrzebujesz umiejętności. Więc nie spiesz się, dobrze się przygotuj, sprawdz dokładnie rzekę, jezioro - pamiętaj o tym że woda niesie też wiele niebezpieczeństw, bo łatwiej o wypadki typu szkło, nie znane dno.

 

Życzę wam super fantów, pamiętajcie o zasadach bezpieczeństwa.

 

Wk

maj  03